Rodzaje rowerów miejskich - idealna recepta na miejskie korki i zapchane autobusy.

Rowery miejskie, zwane również rowerami trekkingowymi, są idealną alternatywą dla osób, które mają dość spędzania kilku godzin dziennie w korkach. Tego typu rower to również świetny środek transportu na długie rodzinne wycieczki za miasto. Rowery miejskie świetnie radzą sobie w podróży, podczas trekkingu, zwiedzania i spędzania wakacji. Ich cechą generalną są duże obręcze, obute znacznie mocniejszym i szerszym od szosowego ogumieniem. Asfaltowe i szutrowe szosy przeplatane leśnymi ścieżkami to żywioł rowerów miejskich.

Podobnie jak w przypadku rowerów górskich, tak i w przypadku rowerów miejskich wyróżnia się dwa podstawowe typy ram. Pierwszym typem jest rama męska czyli konwencjonalna. Górna rura ramy umocowana jest z jednej strony do górnej części główki ramy, a z drugiej strony do górnej części rury podsiodłowej. Drugi typ ramy to rama damska czyli tak zwana damka. Górna rura jest znacznie obniżona i wyprofilowana dla wygodniejszego wsiadania i możliwości jeżdżenia w spódnicy.

Siodełko to już odmienny temat. O ile w rowerze górskim siodełko musi być nie tyle wygodne co praktyczne i nie przeszkadzające w jeździe, to już w rowerze miejskim siodełko to niezwykle ważna kwestia. Zazwyczaj siodełka w rowerach miejskich są bardzo szerokie, miękkie, często resorowane. Siodełka muszą być przede wszystkim wygodne i nie męczące nawet przy długich przejażdżkach.

Naturalnie rowery miejskie mogą być przeznaczone do rekreacji jak i celów użytkowych dzięki zastosowaniu dodatkowego osprzętu. O ile w przypadku rowerów górskich, dodatkowy osprzęt oznacza części wymienne, mocniejsze piasty, obręcze, zębatki czy korby, to już w przypadku rowerów miejskich, dodatkowym osprzętem określa się akcesoria czysto użytkowe. Rowery miejskie wręcz słyną z tego, że ilość dodatków zwiększających komfort i funkcjonalność jest imponująca. Dodatkowe oświetlenie, bagażniki, kosze na zakupy, dzwonki, błotniki, lusterka to tylko niektóre z dodatków, w które można wyposażyć rower miejski. Bardzo ważny w przypadku rowerów miejskich jest również ich design oraz wyjątkowa i niepowtarzalna kolorystyka.